Georgia Tech congratulates the faculty members who were promoted and/or earned tenure this academic year.
Body
Promotion from Assistant Professor to Associate Professor with Tenure
Daniel Baerlecken, School of Architecture
Tamara Bogdanovic, School of Physics
Young Mi Choi, School of Industrial Design
Osvaldo Cleger, School of Modern Languages
Michael Damron, School of Mathemathics
Mark Andrew Davenport, School of Electrical and Computer Engineering
Shatakshee Dhongde, School of Economics
Caroline Genzale, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering
Eric Gilbert, School of Interactive Computing
David Alan Goldberg, H. Milton Stewart School of Industrial & Systems Engineering
Karen Head, School of Literature, Media, and Communication
Chris LeDantec, School of Literature, Media, and Communication
Juan Moreno-Cruz, School of Economics
Nga Lee (Sally) Ng, School of Chemical and Biomolecular Engineering
Alexander Oettl, Scheller College of Business
Peng Qui, Wallace H. Coulter Department of Biomedical Engineering
Julian Rimoli, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering
Maryam Saeedifard, School of Electrical and Computer Engineering
Sven Simon, School of Earth and Atmospheric Sciences
Jennifer Singh, School of History and Sociology
Le Song, School of Computational Science and Engineering
Frank Stewart, School of Biological Sciences
Phanish Suryanarayana, School of Civil and Environmental Engineering
Alejandro Toriello, H. Milton Stewart School of Industrial & Systems Engineering
Kari Watkins, School of Civil and Environmental Engineering
Michael Wiedorn, School of Modern Languages
James Wray, School of Earth and Atmospheric Sciences
Shuman Xia, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering
Lizhen Xu, Scheller College of Business
Josephine Yu, School of Mathematics
Alenka Zajic, School of Electrical and Computer Engineering
Promotion from Associate Professor to Professor
Laura Cadonati, School of Physics
Young-Hui Chang, School of Biological Sciences
Yongsheng Chen, School of Civil and Environmental Engineering
Benjamin Flowers, School of Architecture
Hermann Fritz, School of Civil and Environmental Engineering
Laurie Anne Garrow, School of Civil and Environmental Engineering
Eric Gaucher, School of Biological Sciences
Maysam Ghovanloo, School of Electrical and Computer Engineering
Santiago Grijalva, School of Electrical and Computer Engineering
Lin Jiang, School of Biological Sciences
Eric Johnson, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering
Sung Ha Kang, School of Mathematics
Azad Naeemi, School of Electrical and Computer Engineering
Andrew Vern Newman, School of Earth and Atmospheric Sciences
Colin Potts, School of Interactive Computing
Amy Pritchett, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering
Karim Sabra, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering
Mitchell Walker, Daniel Guggenheim School of Aerospace Engineering
Arash Yavari, School of Civil and Environmental Engineering
Fumin Zhang, School of Electrical and Computer Engineering
Han Zhang, Scheller College of Business
Tenure
Sam Brown, School of Biological Sciences
Machelle Pardue, Wallace H. Coulter Department of Biomedical Engineering
Devesh Ranjan, George W. Woodruff School of Mechanical Engineering